Az egyszerű válasz az lenne, hogy attól függ, mit preferálsz jobban. Mi viszont nem szeretjük az egyszerű és instant válaszokat, úgyhogy ennél mélyebbre merülünk, a turmixok Marianna-árkába.
Most ugyanis nemcsak az “ízlik-nem ízlik” témakört nézzük át, hanem megvizsgáljuk a zsír-, a fehérje-, valamint a kalóriatartalmat is.
Csavarjuk is le a fehérjés doboz tetejét, és kukkantsunk bele.
#1 Állag és ízvilág
Mindjárt először nézzük meg a legkézenfekvőbb, és leginkább szubjektív témát.
(Természetesen ha tejfehérje-érzékeny vagy, akkor érdemes növényi eredetű fehérjét használni [viszont oda kell figyelni a fehérje komplettálásra is].
Amennyiben pedig laktózérzékenységgel küzdesz, akkor a tejsavó izolátumot vagy egyéb, laktózmentes fehérjét ajánlunk, mégpedig laktózmentes tejjel vagy vízzel.)
Állagra a tejes fehérjeturmixok sokkal lágyabb textúrájúak és sokkal krémesebbek, sokak szerint (például én is azt gondolom), hogy sokkal finomabbak is.
A vízzel készült fehérje ezzel szemben "vizesebb" ízű, tök egyszerűen így lehetne leírni.
Kicsit hiányérzete van az embernek miközben issza, hiszen várná a krémes állagot, ez azonban nem jön. Szóval igen, marad egyfajta “fura szájíz” a fogyasztása után.
#2 Felszívódás
Vizsgáljuk meg a dolgot picit más aspektusból is. Amennyiben azt szeretnéd, hogy a fehérje gyorsan szívódjon fel, úgy vízzel érdemes keverni, hiszen a tejjel készült turmix emésztése sokkal több időt vesz igénybe.
Lehet a kettőt kombinálni is, erről viszont később, egy külön pontban írok majd.
Tejjel tehát akkor érdemes, ha tudod, hogy hosszabb ideig nem fogsz enni (például lefekvés előtt).
Edzés után, amikor a szervezetednek arra van szüksége, hogy mihamarabb megkapja a protein utánpótlást, és el tudja végre kezdeni regenerálni az izomrostokat, sokkal ésszerűbb vízzel inni.
Ha edzés előtt iszod, például 1-2 órával, keverheted tejjel is, ilyenkor ugyanis hosszabban eltelít, és nem leszel éhes.
Tehát: lefekvés előtt és napközben, random fogyasztva idd tejjel; edzés előtt/után pedig vízzel.
#3 Kalória
Szerintem nem mondunk újdonságot azzal, hogy egy pohár tej sokkal több kalóriát tartalmaz, mint egy ugyanakkora pohár víz.
Hogy ne tények nélkül, vakon lövöldözzünk, számokkal is mutatjuk:
- 250 ml víz kalóriatartalma nulla
- 250 ml 1,5%-os tej kalóriatartalma pedig 110, a 2,8%-osé pedig 140 kcal.
Itt érdemes egy kicsit visszacsatolni az előző pontra. Habár a kalóriamennyiség több (a nullánál ugye minden több), viszont a vízzel kevert protein egyből felszívódik. Azonban a tejjel készült fehérjeturmixszal hosszabb ideig jóllakottnak érezheted magad.
Ha kalóriaszámlálásos diétán vagy, akkor tehát az össznapi kalóriamennyiségedhez mindenképp hozzá kell számolni azt is, hogy a tejjel készült turmix nagyságrendileg kétszer több kalóriát tartalmaz.
#4 Fehérjetartalom
Itt jön egy kis csavar a sztoriban. Mivel a tej maga is tartalmaz fehérjét, ezért például az izomépítés során lehet némi előnye annak, ha tejjel fogyasztod a turmixot. Ehhez lépjünk picit hátra, és nézzük meg a tej fehérje profilját.
Az italban két, kulcsfontosságú fehérje is megtalálható: a kazein és a tejsavó, amelyeknek aránya 80-20%.
Az utóbbi gyors felszívódású, az előbbi pedig lassú, így mint olyan, javítja a vér aminosav-ellátását.
2,5 dl tej 7,5 gramm fehérjét tartalmaz (a 1,5-es, és a 2,8%-os tej is), így ennyivel több fehérjét juttatsz be a szervezetedbe.
Összegezve tehát: ha egy adag fehérjét iszol vízzel, azzal 22 gramm proteinhez juttatod a szervezetedet, míg tejjel fogyasztva nagyjából 30 gramm fehérjével számolhatsz.
#5 Keverés
És végül a mixelésről. Én is előszeretettel alkalmazom általában 2 adag víz : 1 adag tej arányban. Így megvan a krémesség érzése, kevesebb kalóriabevitel mellett, ugyanakkor laktató is.
Milyen fehérjét válassz?
És végül néhány gondolat arról, hogy milyen proteint érdemes választani, ha már fehérjeturmixokról beszélgetünk.
Amennyiben ételintoleranciád, allergiád, hisztamin intoleranciád van, esetleg vaga, vegán étrendet folytatsz, úgy a növényi alapú fehérjéket javasoljuk.
Itt számtalan különböző fehérje közül választhatsz, például:
- rizs,
- tökmag,
- borsó,
- vagy kender fehérje.
Felszívódás szempontjából pedig léteznek a gyors, és a lassú felszívódású fehérjék. Az előbbi például a tejsavó és a marhafehérje. Ezeket edzés után célszerű fogyasztani, vízzel.
Ha izomtömeget szeretnél növelni, akkor edzés utánra szintén gyors felszívódású fehérjére van szükség, vízzel fogyasztva. Itt viszont estére érdemes lassú felszívódású fehérjét (például kazein fehérje) inni, tejjel fogyasztva.
Ha diétázol, akkor érdemes minél kisebb szénhidráttartalmú, diétás fehérjét fogyasztanod.