Mi az a hialuronsav és a kollagén? Milyen hatásaik vannak?
A hialuronsav egy természetben is előforduló anyag, amely szervezetünk szinte minden sejtjében megtalálható. Hivatalosan nem szulfatált glikozaminoglikánnak nevezik (próbáld meg gyorsan, 3x kimondani egymás után).
A kollagén egy fehérje, ami szintén mindenhol megtalálható a szervezetben: legnagyobb mértékben a bőrben, és a kötőszövetekben van jelen.
Működésüket úgy a legkönnyebb megérteni, ha a hialuronsavról és a kollagénről is a vízre, és a hidratálásra asszociálsz.
Azt már tudjuk, hogy az emberi szervezet víztartalma:
- 60% a férfiak esetében
- 50% a nőknél
- az újszülötteknél, csecsemőknél pedig 70%.
Ahogyan idősödünk, úgy a víztartalom is egyre kevesebb lesz, ennek hatásait pedig már 30 éves kor felett megtapasztaljuk.
Megjelennek a kisebb szarkalábak, szem körüli ráncok, homlokráncok, amik aztán az évek során egyre mélyebbek és mélyebbek lesznek.
Persze nem csak külsőleg érezzük meg a vízhiányt: recsegő végtagok és ízületek jelzik, hogy itt az ideje "megolajozni a kopóalkatrészeket".
Ráadásul, ahogy öregszünk, úgy a szervezetünk egyre kevesebb hialuronsavat és kollagént termel, ami tovább súlyosbítja a gondokat.
Azonban mindkét anyag képes arra, hogy a súlyának 1000x-esét kösse meg víz formájában.
A hialuronsav és a kollagén hatásai a bőrre
Mivel ilyen hatalmas vízmegkötő-képességgel rendelkeznek, így tulajdonképpen "feltöltik" a ráncokat. A fogyasztásukkal sokkal kisebbek, és kevésbé láthatóak lesznek a barázdák, a bőr pedig feszesebb, fiatalabb és élettel telibb lesz.
Ahhoz persze, hogy a szervezetünk vizet tartson meg, arra is figyelni kell, hogy megfelelő legyen a folyadékpótlás. Érdemes tehát naponta 2-3 liter vizet meginni azoknak is, akik csak ülő-, szellemi munkát végeznek. A fizikai dolgozóknak pedig még ennél is többet, 4-5 liter kell fogyasztani naponta - főleg nyáron.
Hatásuk az inakra és a porcokra
A hialuronsav és a kollagén is az ízületek egészségének megőrzése szempontjából kulcsfontosságú összetevőként működnek.
Úgy a legkönnyebb elképzelni, hogy a porcok körül egyfajta védőburkot, és kenőanyagot képeznek. Így megóvják a porcokat a ismétlődő, mindennapos terhelésből fakadó kopástól.
Ezenkívül csökkentik az ízületi gyulladásokat és fájdalmakat is, így megelőzhetőek vele az olyan súlyosabb betegségek, mint az osteoarthritis vagy a rheumatoid arthritis.
Milyen hatással van a kollagén és a hialuronsav a körmünkre és a hajunkra?
A kollagénnek több, különféle típusa van. Az ún. XVII. típusú fehérje megakadályozhatja a hajhullást, az őszülést, és a hajszálak elvékonyodását.
Mivel a hajhagymák körüli szövetek az idő előrehaladtával megkeményednek és legyengülnek, egyre kevésbé képesek megtartani a haj súlyát, ezért kihullanak. A hialuronsav azonban rugalmassá teszi a fejbőrt, így nem hagyja, hogy a szövetek elgyengüljenek - ezért később is képesek megtartani a fürtöket.
A kollagén ugyanakkor segíti a körmök növekedését is, valamint regenerálja a repedezett, töredezett körmöket. Ehhez azonban időre van szükség - a hatás nagyjából 1 hónap folyamatos kollagén fogyasztás után mutatkozik meg.
Okés, de miből állítják elő a hialuronsavat? És miből a kollagént?
A hialuronsavat korábban a kakas tarajából vonták ki, mostanra azonban sokkal inkább jellemző, hogy különböző fermentációs technikákat alkalmaznak, például Streptococcus Genus baktériumokból állítják elő. Habár ijesztően hangozhat, a módszer mégis teljesen biztonságos, és jelenleg ez a legelterjedtebb eljárás.
A kollagént állati szövetekből, főleg csontokból és bőrből állítják elő, hidrolizáció formájában.
Miben találhatóak meg?
Remek hialuronsav-, és kollagén forrás a csontleves.
A gyökérzöldségek, mint például az édeskrumpli (batáta), a csicsóka, valamint a szója is segíti a szervezet hialuronsav termelését.
Az aloe vera, valamint a galagonya és a fekete áfonya pedig a kollagéntermelést pörgeti fel.
Van-e bármilyen mellékhatásuk?
A hialuronsav fogyasztása nem jár veszéllyel, azonban terhes-, illetve szoptató anyukák kerüljék a szedését.
Kollagén szedése az esetek nagy hányadában nem jár mellékhatásokkal. Azonban, ha valamilyen állati eredetű fehérjére (például sertés-, marha vagy hal) allergiás vagy, akkor kerüld a kollagén szedését.
Amennyiben puffadást, alhasi diszkomfort-érzetet tapasztalsz, hagyd abba a kollagén szedését, majd 1-2 hét eltelte után kezdd el újra, kisebb adagokkal - például egy teáskanállal naponta.
Miért jobb a kollagént és a hialuronsavat együtt fogyasztani?
Ha úgy tetszik a kollagén és a hialuron a legjobb barátok, azok a fajták, akik befejezik egymás mondatait.
Egyik részről, a hialuronsav fokozza a szervezet kollagén termelési és szintetizálási képességét, a másik oldalról pedig kollagén támogatja a hialuronsav felszívódását.
Tehát a kettő együttes használatával mindkét anyag hatékonysága nő.
Összegzés
A Fittprotein Hyaluron 400 nagy mennyiségű, 400 mg-os kiszerelésben kapható, így már napi 1 tabletta is fedezi a szükséges hialuronsav-mennyiséget.
A Fittprotein Collagen 4You pedig 1500 mg kollagént tartalmaz 3 kapszulánként, amivel támogathatod a szervezetedet.
A hialuronsav javítja a szervezet ellenálló képességét, hiszen remek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Ez is segít abban, hogy csökkentse az öregedés látható jeleit, a kollagénnel kiegészítve pedig nem csak az arcbőrünkért, de a hajunkért, körmünkért, és a porcainkért is sokat tehetünk.
Felhasznált forrás:
https://sprooslife.com/you-need-hyaluronic-acid/