Mindenki erős, fényes és könnyedén kezelhető hajat szeretne magának, legyen szó akár nőkről, akár férfiakról. Persze a valóság sajnos más, mint a beauty reklámokból ismert dús, csillogó haj: sokunknak kell megküzdenie a könnyen zsírosodó, kusza hajjal, és a töredezett hajvégekkel.
Legtöbben elhanyagoljuk a hajunkat - helyette mindenki inkább az arcával, a bőrével törődik. Persze ezek is fontosak, de ugyanúgy lényeges, hogy odafigyeljünk a hajunkra is, hiszen már egy kis odafigyeléssel is sokat tehetünk azért, hogy dúsabb és csillogóbb legyen.
A cikkben olyan praktikákat, tippeket és vitaminokat gyűjtöttünk össze, amelyek neked is segítenek abban, hogy szép hajad legyen.
#1 Tekerd lejjebb a hőt - és a hajad megköszöni
A hajszárítók és a hajvasalók hője hosszú távon elgyengíti a hajszálakat, így elvékonyodnak és könnyebben töredeznek. Ez ellen úgy védekezhetsz hatékonyan, ha a hajszárítót, szárítás közben nagyjából 15-20 centiméteres távolságra tartod a hajadtól.
Így lehet, hogy lassabban szárad meg, viszont cserébe a hajad dúsabb lesz.
Ezenkívül érdemes lejjebb venni a szárítási hőfokot, a hajvasalók és a hajszárítók esetében is. Ha teheted, a hajvasalót maximum heti 2-3 alkalommal használd, így a hajadnak lesz ideje regenerálódni.
#2 Ezeket a vitaminokat fogyaszd, hogy dúsabb legyen a hajad
Ahogyan a szervezeted többi részének, úgy a hajadnak is vitaminokra, ásványi anyagokra és nyomelemekre van szüksége ahhoz, hogy erős és egészséges legyen.
Egyes kutatások ugyanis kimutatták, hogy a kiegyensúlyozatlan táplálkozás és a hajhullás szoros kapcsolatban áll egymással.
A hajnövekedés szempontjából a leghasznosabb vitaminok:
- A-vitamin: ezt megtalálhatod például a tökben, spenótban, sárgarépában, az édesburgonyában, valamint a tojásban és a joghurtban is.
- B-vitaminok (különösképpen a biotin): ezeket a májban, tojássárgájában, lazacban, avokádóban, az olajos magvakban és a tejtermékekben is megtalálhatod
- C-vitamin: legnagyobb mennyiségben a citrusfélékben, valamint az eperben, áfonyában és a paprikában van jelen
- D-vitamin: napfény hatására termelődik
- E-vitamin: jó forrásai a spenót, a napraforgómag, a mandula és az avokádó
- Vas: a lencsében, a vörös húsokban, a spenótban, és a tojásban található meg
- Cink: legjobb forrásai a marhahús, a tökmag és a lencse
Persze ennyi vitamint szinte lehetetlen számon tartani, épp ezért fontos a kiegyensúlyozott étkezés. Ezenkívül léteznek már olyan hajápoló vitaminok, amik koncentráltan tartalmazzák a szükséges nyomelemeket, a megfelelő mennyiségben.
#3 A kevesebb néha több
Talán logikus, de azért jobb, ha tudod: tisztán kell tartani a hajad. Viszont nem mindegy, hogy milyen gyakran mosol hajat, milyen sampont használsz és mekkora mennyiségben.
Sajnos a legtöbb sampon nem csak a koszt és a szennyeződéseket távolítja el, hanem a haj természetes olajait is. Ennek ellensúlyozására a haj még több olajat termel, hogy ellensúlyozza a hiányt, így alakul ki a zsíros haj. A túl gyakori hajmosással tehát épp ellenkező hatást érsz el, mint szeretnéd.
Használj kevesebb sampont, nagyjából negyedannyit, mint amennyit most használsz, és moss hajat heti maximum két alkalommal. Egy hónap múlva a hajad beáll erre a mennyiségre, és ragyogóbb lesz, mint valaha!
#4 Néha masszírozd meg a fejbőrödet (komolyan)
A fejbőrben is találhatóak erek. Viszont, érdekes módon - a test többi részével ellentétben - a fejbőrt nem masszírozzuk (vagy masszíroztatjuk meg a párunkkal), csak a vállunkat és a hátunkat.
Pedig már napi négy perces fejbőrmasszázzsal is növelhető a haj vastagsága és a haj ereje.
Ehhez nem kell mást tenned, mint az ujjaiddal körkörös mozgást végezni a fejbőrön néhány percig - lehetőleg a sampont használata előtt is. Próbáld ki, hiszen nincs vesztenivalód!
#5 Töltsd fel a fehérje raktárakat, így megerősítheted a hajad
Ahhoz, hogy fitt és kiegyensúlyozott legyél, és jól bírd az edzéseket is, fehérjére van szüksége a szervezetednek. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy nem csak az izmoknak van szüksége proteinre, hanem a hajnak is.
A fehérjehiány gyenge, töredezett hajhoz, és végül hajhulláshoz vezet. Épp ezért érdemes olyan fehérjedús étrendet kialakítanod, amiben van megfelelő mennyiségű:
- tojás,
- hal,
- sovány hús (például csirke vagy pulyka)
- spenót
- hüvelyesek.
Viszont a fehérje pótlásához az is remek ötlet, ha ízesített fehérjeport keversz a reggeli turmixodba. Egy nap átlagosan 1-1,5 gramm fehérjével érdemes számolnod testsúlykilogrammonként. Ez azt jelenti, hogy ha 50 kilós vagy, akkor nagyjából 50-75 gramm fehérjét kell fogyasztanod naponta.
#6 Segít a hidegvizes öblítés
Ahogy a hajszárító magas hőfoka, úgy a forró víz is károsíthatja a hajat, főképp a gyökerét. Épp ezért ajánlott langyos vízzel samponozni a hajad, majd végül hideg vízzel öblíteni.
A hideg víz ugyanis segít lezárni a haj külső hámrétegét (cuticulát), így megvédi a haj belső részeit, a hajkérget (cortexet) valamint a hajbélt (medullát). A hajbél közvetlen összeköttetésben áll a hajgyökérrel, így a medulla védelmével megelőzheted a hajhullást.
#7 Aloe verát mindenkinek!
Az aloe vera gazdag A-, C-, és E-vitaminokban. Ha emlékszel, a második pontban felsoroltam, hogy melyek a legfontosabb vitaminok a haj egészségének megőrzése szempontjából - és milyen véletlen egybeesés, hogy mindhárom szerepel köztük!
Az aloe vera ezenkívül B12-t és folsavat is tartalmaz, amik szintén erősítik, védik a hajat.
A legjobb, ha tiszta aloe verát használsz, vagyis a növényben található gélt turmixolod össze, és ezt kened a hajadra. De ha ez túl macerás, akkor vannak olyan hajápoló termékek, amik tartalmaznak aloe verát is.
Összességében ezek nem nagy dolgok, csak kisebb, praktikus változtatások. Viszont sok kicsi sokra megy, és ha beveted ezeket a praktikákat (vagy legalább néhányat közülük), akkor neked is fényes, dús és szép hajad lesz - és már csak legyinteni fogsz a reklámokra.
Forrás: Healthline