A kollagént igazi csodaszerként tartják számon: fiatalítja az arcbőrt, megolajozza az ízületeket és segít az IBS-ben szenvedőknek (tehát bélproblémák esetén). Ez viszont csak részben igaz; nem mindegy ugyanis, hogy milyen kollagént szedsz. A kollagén típusairól már írtunk egy átfogó cikket, amiből megtudhatod, milyen kollagén kell például ahhoz, hogy szebb legyen az arcbőröd, erősebb legyen a hajad és ne töredezzen a körmöd.
Most viszont a kollagén praktikus oldalának járunk utána - megtudhatod tehát hogy por, ital vagy kapszula formájában érdemes-e szedni.
A kollagénről röviden
A kollagén egy fehérje, amit a testünk természetes módon is előállít. Viszont a bibi, hogy ez a termelés 30 éves kor körül lelassul, aminek hatását te is hamar észreveheted: apróbb ráncok jelennek meg a szem környékén (sziasztok szarkalábak!), és a mosoly vonalánál.
Ez persze a test természetes folyamata - mondhatnád, és igazad is lenne. De mi van, ha létezik egy olyan anyag, amivel késleltheted ezt a folyamatot?
Nos, ez az anyag a kollagén.
(Halkan jegyezzük meg, hogy ez csak a beuty-szemszögből vizsgált előny, mindemellett a kollagén az ízületekre és a belekre is jó hatást gyakorol, ahogy azt feljebb is pedzegettük.)
De jöjjön az 1 millió forintos kérdés: melyik a legjobb formája? Nézzük az előnyöket és a hátrányokat!
A kollagén tabletták előnyei és hátrányai
A kollagén tabletta formában történő szedése egyszerű és gyors. Nem kell azzal vacakolni, hogy külön magaddal vidd a port a munkahelyedre, és nem kell félned attól, hogy egy óvatlan pillanatban kiborul a táskádba vagy épp a BKV közepén.
Koncentrált formában tartalmazza a kollagént, és teljesen íztelen, ráadásul bárhol, bármikor bekaphatod és egy korty vízzel leöblítheted.
Hátránya, hogy emésztési problémák esetén a kapszula héja okozhat kellemetlenségeket, ezt ugyanis nehezebben emészti meg a szervezet mint a sima kollagén por formát. (Ha viszont bírod a többi zselés kapszulát, akkor ezzel sem lesz problémád.)
A másik hátránya a méretéből és a praktikumból fakad. Mivel kicsi, és könnyen hordozható, nyilván kevesebb adag fér bele, mintha mérőkanállal kimernél magadnak 30 grammot. Így előfordulhat, hogy egy nap többször is be kell szedned a tablettát.
Kinek ajánlott?
Neked, ha nincs elég időd reggel vagy este otthon bekapni a kapszulát, és helyette az étrend-kiegészítőket a munkahelyeden szeded. Viszont, ha home office-ban dolgozol, akkor jobb ötlet lehet a por forma.
Előnyök:
- kényelmes,
- praktikus,
- hordozható, bárhol, bármikor beveheted,
- íztelen.
Hátrányok:
- a porhoz képest kisebb adagot tartalmaz,
- egyeseknek a kapszula problémát okoz.
Tipp: válaszd a Fittprotein sajátmárkás kollagén kapszuláját, extra Q10-el!
A kollagén por előnyei és hátrányai
A hidrolizált kollagén por egyik legnagyobb előnye, hogy szabadon adagolhatod. Ha úgy érzed, hogy neked a napi 30 grammos kollagén-fogyasztás válik be, akkor nem kell marékszámra kapszulát szedned, hanem egyszerűen mérőkanállal kimérheted a megfelelő adagot, és kész is van.
A legtöbb kollagén íztelen, habár a hal kollagénnak van egy érdekes utóíze, de ezt el lehet fedni azzal, ha a kedvenc reggeli smoothiedba, vagy egy gyümölcsjoghurtba kervered. A hidrolizált kollagén eleve jól tolerálható a bélrendszer számára is, hiszen nem hosszú, hanem rövid láncú aminosav elemekből áll.
A kollagén por tehát a legtöbb ételhez és italhoz keverhető: egyaránt jól oldódik turmixban, kávéban, teában, levesekben, zabpehelyben is.
Hátránya, hogy némely gyártó kollagén pora bizony könnyen csomósodik, és kellemetlen lehet elkeverni, hacsak nem tudod shakerben alaposan felrázni. (Mi azonban a Fittproteinpinknél ügyelünk arra, hogy a mi termékeink között ne legyen ilyen, szóval bátran válassz a megbízható gyártóink közül. A másik hátránya pedig a már említett utóíz - ezt viszont meg lehet szokni és/vagy elfedni (vagy ízesített kollagén port is lehet kapni).
Kinek ajánlott?
Neked, ha van időd reggel elkészíteni a reggelidet és nem rohansz a munkába - ha pedig otthonról dolgozol, ez a legjobb választás. A hétköznapi rohanásban viszont praktikusabb lehet a tabletta forma - mindkettő egyformán jól felszívódik, csak a mennyiségben van eltérés.
Előnyök:
- te állíthatod be az adagolást,
- könnyen hozzáadható ételekhez és italokhoz,
- könnyű megemészteni.
Hátrányok:
- vannak olyan kollagének, amik csomósodhatnak,
- némely kollagénnek utóíze lehet.
Tipp: válassz az ízesített, csomósodásmentes kollagén porainkból!
A kollagén ital előnyei és hátrányai
A kollagén ital instant megoldást nyújt, mondhatni az előző kettő "keveréke", hiszen az előre elkészített, ízesített italt bárhová magaddal viheted - akár a munkahelyedre is -, és egyúttal hidratálod is a tested. (Sőt, a Fittprotein saját márkás itala extra adag C-vitamint is tartalmaz, ami remek antioxidáns és immunerősítő.)
A kollagén ital szintúgy kollagén peptidekből áll, akárcsak a hidrolizált kollagén, tehát kisebb elemekre bontották, amelyek könnyebben felszívódnak és hasznosulnak a szervezetben.
Ideális választás, ha nem akarsz időt tölteni a kanalazással, méricskéléssel: egyszerűen csak bedobod a táskádba, és voilá! Nem foglal több helyet, mint egy fél literes ásványvíz.
Viszont előfordulhat, hogy a kollagénes ital ízvilága nem igazán jön be - szerencsére erre is van megoldás, hiszen a webshopunkban nemcsak ananászos, de epres ízben is elérhető.
Kinek ajánlott?
Neked, ha egyik helyről a másikra rohansz, és szeretnél gyorsan, instant módon a napi kollagén (és C-vitamin) adagodhoz jutni.
Előnyök:
- kényelmes,
- könnyen felszívódik,
- finom.
Hátrányok:
- Nem biztos, hogy elsőre eltalálod az ízvilágot.
Tipp: kóstold meg az ízesített Fittprotein kollagén italokat ananász és málna ízben!
Eredményhirdetés: melyik a legjobb választás?
Ahogy a pro és kontra érvekből is láthatod, nincs igazán jó választás, hiszen mindegyik formának egyedi előnyei és hátrányai vannak. Mindenképp érdemes szem előtt tartanod azt, hogy melyik a számodra legkényelmesebb forma (mennyire sietsz reggel, mennyire szeretnéd te beosztani az adagodat satöbbi), majd ez alapján meghozni a végső döntést.